reklama

Ako začať, aby to naozaj vyšlo?

Často nestačí vedieť čo robiť, ešte dôležitejšie je, v akom poradí. Ak chcete hovoriť novým jazykom veľmi skoro a dobre, nasledujúce „poradie“ môže rozhodnúť o všetkom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Či začnete hovoriť plynulo napríklad už do roka a budete mať z toho veľkú radosť alebo zažijete skôr neveselé nezdary.

Mnohí nasledujúce kroky opomenú alebo sa k nim dostanú v zlom poradí. Svoje jazykové túžby si tak nesplnia podľa mňa úplne zbytočne.

Teda, čo a v akom poradí? :)

 

1. Uvedomiť si, že je to mýtus

Ako úplne prvé sa oplatí zistiť jednu vec. Nový cudzí jazyk sa môže naučiť každý, ak sa mu to podarilo s jeho rodným. Či už doteraz nejaký cudzí jazyk zvládol alebo sa o to zatiaľ iba bez úspechu pokúšal. Či si myslí, že má "na jazyky" vlohy alebo nie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Niektorí rozprávajú výborne aj niekoľkými jazykmi, iní nie. Niektorí to zvládnu hravo, iným to ide ako v lete ako na saniach a svoju jazykovú túžbu si ani nesplnia.

Z toho ľudia vyvodili mylný záver. Rozhodujúci je vraj talent a bunky na jazyky. Niečo ako talent môže zavážiť, ale jeho vplyv tvoria skôr promile.

Pravdou je, že rozhoduje motivácia. Keď novou rečou naozaj chcete hovoriť, potom sa už len stačí učiť dobrým spôsobom. Je to veľa výskumov, dôkazov, príbehov, ktoré to potvrdzujú. Ak si toto na začiatku uvedomíte, už vás tento mýtus nezastaví. Miesto hodenia bielej zástavy sa budete radšej obzerať po dobrých metódach. A potom nastanú zázraky.



2. Osvojiť si neznáme zvuky jazyka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Niektoré zvuky nového jazyka môžu byť pre nás neznáme. Môžu sa spodobovať, nemusíme ich dobre rozoznať. Slováci si napríklad zamieňajú české ř a ž. V angličtine často nerobíme rozdiel medzi w a v. Pre Američana to sú ale úplne odlišné zvuky!

Ak sa pustíme do jazyka, kým ešte nebudeme vedieť rozoznať všetky jeho zvuky, nebudeme mnohému rozumieť, nebudú rozumieť nám. To nás bude brzdiť a hatiť naše snahy. Ak odstránime hneď na začiatku túto prekážku, cesta bude voľná a znova rýchlejšia.

Niekedy stačí iba pozrieť abecedu, skúšať vyslovovať, počúvať rádio a tak si ich osvojiť a vedieť rozoznávať. Ak pôjde o „ťažko“ zvládnuteľné zvuky, sú na to špeciálne techniky. Párové testovanie Gabriela Wynera, napríklad. Pri rozprávaní zase najskôr len tak skúsiť napodobniť. Napríklad francúzske r. Väčšina ho zvládne.

Ak nie, máme tu mapu medzinárodnej abecedy zvukov IPA. Pri každom zvuku značí polohu jazyka, pier a hlasiviek. Tieto tri veci určujú podobu zvuku. Ak vieme, kde presne položiť jazyk, pery, a či pritom kmitať hlasivkami, vieme vyprodukovať každý neznámy zvuk na svete. Hlasivky pritom do hry vstupujú pri minime zvukov. Väčšinou tak stačí sledovať iba pery a jazyk.

Príklad. Ak by som sa išiel učiť napríklad po holandsky, určite začnem na tejto stránke. Ako prvé! Výborne poslúži Forvo.com. Môže sa to javiť zložité, ale nie je. Stonásobne sa nám to vráti. Viac ako týždeň na to netreba. Koľkí len tu zbytočne zakopnú a ďalej sa nedostanú.


3.
Tretí kľúčový krok lepšie pochopíme, ak budeme vedieť o štvorke. Preto poďme k nej a k trojke sa vrátime.



4. Používať nový jazyk čo najviac.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Možno ste si to všimli na sebe alebo známych. Kým sa jazyk učíte, veľké pokroky neprichádzajú. Akonáhle jazyk začnete používať, najmä rozprávať, počúvať, písať, pozerať filmy, čítať, pokrok naberá obrovské rozmery. Mnohé v jazyku sa naučíme len jeho používaním a v podstate je to veľká super výhoda.

Táto rada je extrémne známa, až sprofanovaná.
 

Mnohí ju vedome alebo nevedome využívajú a zažívajú úspech. Iní nie a nie, a potom nič z toho.

Problém je, ak ste na začiatku, veľmi vám nepomôže. Hoc by ste si ju totálne zobrali k srdcu. Túžite hovoriť po nemecky. Sadnete si s Nemcom na kávu. Ťažko s ním ale začnete len tak rozprávať. Ťažko si vychutnáte film na nemeckom kanáli, ak po nemecky zatiaľ nerozumiete ani slovko. Práve na vyriešenie tohto problému slúži Trojka.



3. Nabehnúť rýchlo a ľahko

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Do nového jazyka potrebujete nabehnúť rýchlo. Robiť rýchle pokroky, učiť sa s ľahkosťou. Aby sme mohli nový jazyk začať používať hneď so začiatkom učenia a tak sa ďalej zlepšovali. Trojka a Štvorka synergicky znásobia výsledky. I dôležitá motivácia vedieť hovoriť jazykom neuveriteľne rastie, ak badáte svižné pokroky. Ak naopak neprichádzajú, máte chuť s jazykom praštiť.

Aby sme sa rýchlo naštartovali, potrebujeme dobrý jazykový kurz alebo postup učenia, ktorý spĺňa isté zásady. O, podľa mňa, najzákladnejších univerzálnych top štyroch píšem tu.

5. Pozrieť si, vyzvedať ako na to
Štyri postupy v správnom poradí veľmi pomôžu. Možno ísť ale ďalej. Nasadiť rôzne ďalšie triky, urýchlovače a nástroje.

Babka k babce, spolu do kopy znova všetko urýchľujú a uľahčujú. Aký slovník je dobrý a aký zlý, ako využiť internet, ako využiť frekvenčný slovník, ako pracovať s papierikmi, softvérom Anki a tak ďalej a tak ďalej.

Každý sme iní a úplne presne rovnaký návod pre každého neexistuje. Zahĺbenie sa do postupov, ako na to, prináša ale záruku, že si celkom skoro vycibríte tú vašu formulku.

Niekoho to pohltí a rôzne triky postupy začne skúmať. Niekomu sa nechce, ale odporúčam. Pustiť sa do učenia bez toho môže byť veľká strata času. Keď som si kúpil nový foťák, veľmi sa mi nechcelo študovať návod. Ale oplatilo sa. Určite to poznáte :)

Je kopec literatúry a zdrojov. Paul Pimsleur a jeho kniha Ako sa naučiť hocijaký jazyk. Hviezda súčasnosti Gabriel Wyner a jeho kniha Fluent For Ever. Azda najväčší motivátor zásady rozprávať čo najviac a hneď je Beny Lewis a jeho web Fluent in 3 Months, ..., .... Ak sa pozriete na viac vecí, budete medzi radami vedieť rozoznávať dobré veci od šarlatánskych nezmyslov. Skromne dodám, dobré metódy ma fascinovali a tiež som o nich napísal knihu Mexická metóda. Ako som si všimol kódex blogera, môžem to spomenúť :) 

Špeciálne pre 40-nikov a 50-nikov, kam sa blížim pomaly už i ja, vznikla zase táto kniha. Že s vekom začína pamäť pracovať trocha inak? Nevadí. O niečo viac nasadíme niektoré známe zásady a jazykové sny sú na dosah ako predtým.

    Tomáš Tišťan

    Tomáš Tišťan

    Bloger 
    • Počet článkov:  76
    •  | 
    • Páči sa:  1x

    V združení Dobrý základ - Fundación Buena propaguje účinné a "rýchle" spôsoby učenia sa cudzích jazykov. Teraz pripravuje špeciálny komiksový slovník španielčiny Coco Rojo.O šikovnejšom učení napísal aj jednu knihu. Predtým pôsobil niekoľko rokov ako novinár v denníkoch Korzár, Sme a HN. Je milovník stredomorskej kuchyne a olivového oleja. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

    Prémioví blogeri

    Milota Sidorová

    Milota Sidorová

    5 článkov
    Juraj Hipš

    Juraj Hipš

    12 článkov
    Zmudri.sk

    Zmudri.sk

    3 články
    Pavol Koprda

    Pavol Koprda

    10 článkov
    Karolína Farská

    Karolína Farská

    4 články
    Matúš Sarvaš

    Matúš Sarvaš

    3 články
    reklama
    reklama
    SkryťZatvoriť reklamu