Keď Dobšinský hovorí k Slovákom anglicky

Autor: Tomáš Tišťan | 10.9.2015 o 18:59 | Karma článku: 5,81 | Prečítané:  715x

Myslel som si, že nie som jazykový purista. Nemám rád, keď nám jazykovedci hovoria, ktoré slovíčko je správne a ktoré nie. Slovenčina sa má vyvíjať slobodne a voľne. Tak bude naozaj pekná.

Toť, toto som si myslel. Buď som sa v sebe mýlil, alebo, to čo počujem v sobotu z rozhlasu, už nie je až tak „easy“.

Braňo Dobšinský, ktorý ako jeden z mála novinárov dokáže viesť diskusie s premiérom Ficom, to všetko je dobré; s ním ale hovorí po anglicky. V „prime time“ v sobotu po dvanástej.

Nie sú to anglické slovíčka, ktoré sa už používajú bežne. Sharovať, likeovať, badžet a podobne. Ale také, ktoré nik iný predtým v slovenčine nikdy nepoužil. Atrosity, atrosity (zverstvá) raz použil v relácii vari päť krát a potom to odštartovalo. Škoda pre tieto riadky, nezapisoval som si tie ďalšie a nezapamätal veľmi. Nemám čas teraz počúvať desať relácií v archíve. Preto si vymyslím analógie, o čo šlo. Bejzová (základná) slušnosť, svičovať (vymeniť) dohodu a submitnúť (podať) prihlášku a podobne.

Otázka je, keď už, či má práve redaktor rozhlasu skúšať zavádzať takéto čudesné slová do slovenčiny. Vážnejší je ale problém, že reláciu počúva množstvo ľudí, ktorí po anglicky nehovoria vôbec a rádiu potom nerozumejú.

Braňo pravdepodobne veľa číta v angličtine. Povieme si, paráda, vie dobre po anglicky. Nedokonalosť prekladov do slovenčiny ale hovorí, že tu ešte treba potrénovať. Všetko sa dá zlepšiť. Jedine, že by som bol jazykový purista a zbytočne robím paniku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?